Tere, armsad sõbrad!

Olen taaskord tagasi 10-päevaselt Ukraina-reisilt, kus minuga oli kaasas kolm inimest: Sander Tallinnast ning Svetlana ja Toivo Riisiperest.
Reisi eesmärk oli minna juutide juurde Umanis ja neid oma kätega aidata. Mitte ainult rääkida, vaid tegutseda ja osutada selle kaudu Jumala armastust.
Enne reisile minekut mõtlesin, et viimase viie aasta järel, kui olen Ukrainas abiks käinud, ei saa mind enam millegagi üllatada. Aga Jumal on suur ja üllatas taas.
Ta avas uusi uksi teenimiseks. Aga kõigest järjekorras.

Minul on väga hea suhe nii ortodokssete kui ka mitteortodokssete juutidega. Ortodokside juhiga ühendust võttes palusin vanainimeste aadresse, et neid külastada ja aidata.
Juudi pensionär saab umbes 50 eurot pensioni, täpselt sama suured on korteri kommunaalkulud. Toiduks ja muudeks vajadusteks raha üle ei jää. Varasemast teadsin Umani linnast umbes 20 pensionäri.
Ukrainas on küll ka Hesseti-nimeline abiorganisatsioon, kes ostab pensionäridele lisatoitu ja aitab vahel ravimite kinni maksmisel. Selgus aga, et juba kaks kuud ei olnud nad kedagi aidanud, sest raha polnud laekunud. Osutusime olevat Ukrainas väga õigel ajal ja ostsime juutidele toiduks “maa parimat”, samuti  ravimeid. Üks toidukorvi maksumus oli umbes 50 eurot.

Tänan igat annetajat iga euro eest. Oli võimas näha, kui liigutatud olid need, kellele toitu ja ravimeid ostsime. Meid tänati ja õnnistati sadu ja sadu kordi. Ka meie palvetasime inimeste eest.
Minu suur igatsus on, et iga annetaja saaks oma silmaga näha neid, kelle ellu raha on külvanud ja kuulda tänusõnu…


Jalutu Sergei maja

Kolmandal Umanis oleku päeval läksime juudi mehe, Sergei, juurde. Sergei on 50ndates aastates invaliid. Viis aastat tagasi kaotas ta terviserikke tõttu mõlemad jalad ja näpuotsad. Oleme teda mitmel aastal  toidu, ravimite, raha ja invatarvetega aidanud, kahjuks ei teadnud me siiani, et tema väikeses eramajas, kus on vaid köök ja tuba, pole ei vett, WC-d ega pesemisvõimalusi.
Juba ammu oli ta igatsenud tapeeti vahetada, aga ei suutnud seda osta. 30eurone väljaminek – just nii palju maksis vajaminev hulk rulle eurodes – käis talle üle jõu.

Läksime appi. Kõigepealt aitasime maha võtta vana tapeedi. Seinad on ehitatud savist ja ülikõverad. Ostsime uue tapeedi ja pahtlid, et seinu pahteldades sirgeks ajada, neid värvida ja uue tapeedi panekuks ette valmistada.

Kutsusime appi ka kohalikke koguduseinimesi ja vabatahtlikke. Messiaanlikud juudid olid seni harjunud küll inimesi nn kantslist teenima, aga mitte tööle käsi külge lööma. Samas meeldis see neile tegelikult väga, ja millest see abistavatele tunnistust annab?

Sergei majale on aga vaja juurdeehitust. Kohalik baptistikogudus on tema väikesele majale tillukese juurdeehituse karbi valmis teinud: sellesse mahuks kaks pisikest tuba. Üks uus tuba on mõeldud tütrele ja see on umbes 3 x 3 meetrit, teise ruumi pindalaga 2 x 3 meetrit tuleks WC, dušš ja kraanikauss. Lubasin, et leiame rahad ja aitame pahteldada seinad, tapeetida tüdruku toa, teha lõpuni lae ja põranda, samuti plaatida pesemisruumi ning osta WC-pott, dušš ja kraanikauss. Ehitustööd teeksid kohalikud tasuta.

 

Sergei ja Ants

 

Aitasime ja teenisime juudi peresid varahommikust hilisõhtuni.

On veel üks pere, ema ja 16aastane tütar, kes elavad korteris, kus pole sooja vett. Neile, ja eriti koolilapse huvides, tahaksime osta soojaveeboilerit ja dušisegistit (räpakus võib kaasa tuua koolikiusamist). Kuigi kõiki ei saa korraga aidata, siis tasapisi ja teie abiga saame ikka inimeste elu paremaks muuta. Nii nagu Jumala Sõna 1. Korintuse 3 : 6 ütleb: “Mina istutasin, Apollos kastis, kuid Jumal laskis kasvada.”
Kui igaüks teeb ka oma väikese osa, suudame aidata väga paljusid. Kui me läheme taevasse, siis ütleb Jumal: “Hästi tehtud, sa hea ja ustav sulane!”


Imeline kojujõudmine lugu. Noor juudi juurtega moslem saab Ukrainas kokku Jumalaga ja naaseb Iisraeli

Minu üllatuseks sattus vabatahtlike hulka ka üks 33aastane Gruusias sündinud mees. Moslemina oli ta tundnud, et islamiusk on vale, ja see pani ta tõde otsima. Kaks nädalat enne meie Ukrainasse tulekut oli ta oma otsingutega millegipärast Ukrainasse jõudnud, kristlastega kokku sattunud ja päästetud saanud. Sel päeval, kui mina temaga kohtusin ja ütlesin, et aitame juute, mainis ta, et ka tema vanaema olnud juut.

Siis hakkasin rääkima Iisraeli riigist ja tema võimalusest minna kodumaale Iisraeli. Ta oli väga avatud ja huvitatud. Kohe võtsin ühendust organisatsiooniga Ezra, kes aitab Ukraina sees leida juutide dokumete ja neid vormistada. Sellel noorel mehel oli Gruusias veel 8 õde-venda. Usun, et ka nemad saavad ühel päeval oma esivanemate maale Iisraeli sõita.

Olen olnud VÄGA üllatunud sellest, kuidas Jumal on saatnud mu imelisel moel mu teele noore juudi mehe, et teda koju, Iisraeli aidata. Näen taas ja taas, et olen kui see Jumala kalamees, keda Tema on välja saatnud, et selsamal eesmärgil väiksematest linnadest ja maakohtadest inimesi üles leida. Ukraina aladel on veel tuhandeid ja ehk isegi sadu tuhandeid juute, kes ei tea midagi Iisraelist ega oma võimalusest ja kutsest ajaloolisele kodumaale naasta. Olen nõus minema, aga selleks on vaja varustust ja teie toetust.

 

Laupäeva hommikupoole olime messiaanlike juutide koguduses, kus tunde tantsiti ja ülistati Jumalat. Olime rentinud pärastlõunaks kohviku ja katnud laua 20-le juudi pensionärile. Menüüs olid lihtsad toidud: ahjukartul ja suur kanakoib, salat, viilutatud heeringas, Eestist kaasa toodud juustud, kommid ja shokolaadid. Juutide jaoks oli see suur kingitus (20 inimese lõuna maksis 150 eurot).
Nad sõid ja jõid maa parimat. Me saime neid toita ja olla õnnistuseks.

Muusika on juutidele ülitähtis. Palusime, et Pavel ja Natasha tuleks ja mängiks pilli ja laulaks juudi laule. Kohale tulnud olid vanuses 70, 80 pluss. Kõigil on mingi tervisehäda, kuid kui kõleb hea muusika, on nad kõik krapsti! püsti, tantsivad ja laulavad. Lisan pilte.

Osadus kestis viis tundi, lõpetuseks palvetasime iga juudi eest Aabrahami, Iisaki ja Jaakobi Jumala nimel.

Pühapäeval olime Umani linna Elu Sõna koguduses ja teenisime koguduse inimesi Jumala Sõna ja eestpalvetega. Eestpalvejärjekord ulatus “silmapiiri taha”. Kõik, kes meiega kaasas, saavad alati teenida nii juute kui ka kristlasi kõigi Jumala poolt antud andidega.

Mõned kuud tagasi suri Umani linnas minu väga hea sõber, juudi kogukonna juht Tatjana Fjodorovna. Ta oli päästetud, kuid teenis ja juhtis mitteusklikke juute. Ka tema ca 50 aastane poeg Jaakob on päästetud ja tunneb Jeshuat. Kui ema suri, langes Jaakob masendusse ja läks tagasi ortodokside juurde, kuid Isanda Vaim tõstis ta kiiresti üles ja tegi ime, et laiendada tema ala.

Ma rääkisin Jaakobiga ja ütlesin, et ma toetan tema tegemisi ja aitan teda. Palun palvetage Jaakobi eest. Lisan meist pildi.

Ants ja Jaakob

Maine ja taevane Iisrael

Kõige lõpuks üllatas Jumal mind sellega, et viis mind kokku Umani linnas oleva organisatsiooni, Hesseti, juhi Ljudmillaga. Soovisin teada juudi pensionäride arvu Umani linnas. Arvasin, et neid on 20, maksimum 50. Ljudmailla ütles aga, et kui juba ametlikult on neid 200, siis mitteametlikult teadmata hulk. Ta oli juba ka Umani linna pealt kuulnud, et keegi Ants käivat juute aitamas. Sellepärast oli ta nõus andma kõigi teadaolevalt 200 juudi vanakese aadressid – et saaksime neid külastada ja aidata.

See oli suur pakkumine ja usaldus.

Ma näen, et mitte kõik juudid ei jõua juba oma vanuse tõttu oma kodumaale Iisraeli, aga kui räägime nendega õigel ajal ja hoolimise kaudu Jumala armastuse allikast, Jeshuast, siis pääsevad nad igavesse, taevasesse Iisraeli.

Ants ja juudi mees

 

Uuesti plaanin minna Ukrainasse, Umani linna, septembri lõpus. Kutsun ja võtan sellele reisile kaasa ka sõpru, kes tahaksid juute praktiliselt aidata ja õnnistada. Viiepäevane reis algab 18. septembril, mis on juutide uus aasta. Sel ajal tuleb Umanisse umbes 40 tuhat ortodoksset juuti üle kogu maailma. See on võimas pilt. Umanit nimetatakse teiseks Iisraeliks. Kui tunned reisi vastu huvi, siis võta minuga ühendust.

Ma väga, väga tänan teid, et olete meid ustavalt toetanud. Oleme saanud juute aidata ja neid õnnistada. See on praktiline kristlus. Rohkem Jumala õnnistust, tarkust ja soosingut!