neemo

Esimesel oktoobril pidasime Türi Misjonikoguduses Iisraeli uusaastat, Rosh Hashanah´d, mis rajaneb ühel piibli seitsmest pühast, Yom Terua´ l.

Äsja laiendatud ning piduliku ilme saanud saali võis olla kogunenud üle 150 inimese mitmetest Eesti kogudustest. Rõõm ja ühtse pere tunne, mida kogeti, oli ehtne ning meenutas varaseid 90ndaid.

Pidulikkust lisas seegi, et meie seas viibis juudi kogukonna inimesi.

Iisraeli laule heebrea keeles, mida oli kerge kaasa laulda, esitas Margit Prantsus, juutide teenimisest Ukraina näitel (jalgadeta mehe Sergei lugu ning ema ja tütre lugu, kes teevad väljasõidudokumente) rääkis Ants Opermann.

Iisraelile Jumala poolt seatud seitsmest pühast ning nende ajalise mustri tähendusest õpetas Neemo Raasik ning Andrei Root Viljandist rõhutas, et ühtsus, mida igatseme, tuleb sellest, et palvetame Iisraeli eest.

Sõnum Jumalalt, mille ta edastas, kõlas nii: “Mina annan üksmeele teie vahele, Minu rahva pärast. Selle armastuse pärast, mis teil on minu rahva suhtes. Minu külastuse aeg on tulnud selle regiooni jaoks. Mul on lõikus sellel maal, mida Ma tahan sisse tuua. Ma olen läkitanud teid lõikusele. Palun teid, võtke lõikus Minu jaoks.”

andreiroot

Palvetati Iisraeli eest ja puhuti sofareid.

Juudi kogukonna esindaja tundis meeleliigutust, tänades isiklikult neid, kes olid kevadel olnud abiks juudi surnuaia kordategemisel. Ta avaldas ka rahulolu, et edaspidi on, kellelt abi küsida.

Sündmuse lõppedes võeti üles korjandus juutide abistamiseks ning tunti rõõmu kokk Francise valmistatud iisraelipärastest hummusest, falafelitest, vürtsikatest pajaroogadest ning traditsioonilisest magustoidust: õuntest meega.

kokk

Selleks, et tuleks magus aasta, süüakse Pühal Maal õunu meega ja soovitakse üksteisele Shanah Tovah´.

Mida arvata aga aastanumbrist 5777?

“Kui üks arv või nähtus kordub kolm korda, siis juudi seaduse järgi muutub see ülioluliseks, dominantseks. Mida võiksime sellest õppida? Millise sõnumi toob endaga aasta 5777?

Arv seitse sümboliseerib täiuslikkust: nädalas on seitse päeva, taevas on seitse taset. Arv seitse meenutab meile ka Loomise täiuslikkust: Jumal lõi maailma seitsme päevaga, kusjuures kuus esimest olid tööpäevad, seitsmes aga puhkepäev. Tahtmatult tekib küsimus, kas ka inimene võib saavutada täiuslikkuse. Kas see on üldse võimalik?

Vastus on: inimene peab tegema esimesed kuus sammu, siis Jumal annab seitsmenda. Juudi tarkuse järgi ei nõua Jumal meilt edu, meilt nõutakse tööd; kui teeme seda hästi, kogu südamest, kingib Kõigekõrgem meile edu!”

Tsitaat on võetud Eesti pearabi artiklist Postimehest.

margit-ja-amir-eestvaates