Lumi

Iga reis on unikaalne ja seiklusrikas. Viimane veel eriti seiklusterohke. Oli vastuseisu ja rünnakuid, samas ka Jumala erilist soosingut ja armu.

Jaanuari lõpus olime 10-päevasel Ukraina reisil koos usuvenna Aleksei Salumaaga. Külastasime Kiievit ja Umani linna.

Umani jõudes hakkas kergelt sadama ja järgmise päeva hommikuks oli maas 50 cm paksune lumevaip. Selline lumerohkus oli piirkonnale suur üllatus. Ammu ei oldud nii palju ja ilusat lund nähtud. Ukrainas ei ole autodel naelkumme. Kogu auto- ja bussiliiklus linnas seiskus kaheks päevaks. Inimesed pääsesid küll liiklema, aga mitte ratastel. Isegi dziibid ei sõitnud, sest lund oli liiga palju. Kuna liiklus seiskus, jäid ka toidupoe letid väga kiiresti tühjaks. Kahe päeva pärast ilmusid kusagilt traktorid, mis lükkasid teedelt lume, ja endine olukord taastus.

Toit ja Sergei maja remont

Umanisse jõudes hakkasime kohe külastama tuttavaid juudi peresid ja neile toitu ostma.

Külastasime ka jalutut Sergeid, kelle elamise taastamiseks olime pikemat aega raha kogunud. Ostsime ehitusmaterjali, kohalikud umanlased tegid tasuta ehitustöid.

Sergeil oli varem vaid köök ja tuba. Köögi seinad olid kõverad. Nüüd olid köögiseinad ja lagi sirgeks pahteldatud ja värvitud ning seinas uus tapeet.

Vana pliitahi tehti korda ja kaeti glasuurplaatidega, põrandale sai uus linoleum. Lisaks uued siseuksed, uus tuba tütrele ja uus vannituba nurgavanni, kraanikausi ja wc potiga (varem ei olnud majas ei vett, pesemisvõimalusi ega tualetti).

Aitäh kõigile toetajatele!

Kuus perekonda

Sellel reisil puutusime kokku Marokost pärit juudi naistega, Inglismaalt pärit juudi mehe Benjamini ja Moskvast pärit juudi perega. Küsisin neilt kõigilt, kas nad ei ole mõelnud oma tõelisele kodumaale minna? Nad ei teadnud, et Iisraeli minek üldse on kõne alla võib tulla, kuid kõik nad avaldasid soovi selleks.
Kokku avaldas soovi Iisraeli sõita kuus perekonda. Helistasin kohe organisatsioonile Esra ja palusin neid appi dokumentide vormistamisele, mis on vajalik nende inimeste ajaloolisele kodumaale tagasi pöördumiseks.
Jumal on saatnud mind kui Tema “kalameest” juutide keskele, et aidata ja juhtida neid oma kodumaale, Iisraeli (Jeremija 16:14-16).

Palun palveta Rosenbergide eest

Pikemalt tahaksin peatuda ühel Umanis peatuva juudi pere lool. Siia sõitsid nad kümme kuud tagasi Moskvast. Üheksa kuud tagasi sündis Ukrainas perre noorim, poisslaps. Kogu selle aja on nad elanud odavas hotellitoas, mille eest nad alguses maksid 18 eurot ööpäevas, viimastel kuudel 50 eurot kuus. Põrandal on vaid kahe sentimeetri paksune madrats, linad ja tekid ja toas on kõige rohkem 18 kraadi sooja. Toiduks on neil tavaline kapsas, mida nad on riivitult ja keedetult söönud hommikul, lõunal ja õhtul. Nii nädalaid ja kuid.

Kanda on neil vaid suveriided. Kohalikud kristlased on andnud neile küll ka soojemad riided, kuid ajal, kui meie Ukrainas olime ja paks lumi maha sadas, ei saanud nad õuegi minna – polnud sooje saapaid.
Ostsin kõigile lastele soojad sokid ja tervele perele talvesaapad. Maksin ära ka nende k.a kahe esimese kuu hotelliarve. Samuti ostsin perele toitu, maa parimat. Laste rõõmu, imestust ja heameelt sellest, kui nad šokolaadi nägid, on võimatu sõnadesse panna.

Selle juudi pere Iisraeli sõit on aga pehmelt öeldes vaevarikas. Kõige nooremal lapsel ei ole sünnitunnistust, kuna perel ei ole olnud raha maksta dokumendi eest riigilõivu. Ukrainas elatud aja jooksul on lõppenud nii naise kui kõigi laste passi kehtivusaeg. Samuti ei ole neil olnud raha sõita terve perega 200 km kaugusele Kiievisse Vene saatkonda, et taotleda vene kodakondsuse uuendamist.

Neil on vaja teha passipildid ja uued passid, mis maksab palju raha, ja sõita seejärel tagasi Umanisse passe ootama. Siis tuleb sõita uuesti bussiga Kiievisse, passidele järgi, ning seejärel tagasi Venemaale. Miks?
Peres olev vanim tütar on naise esimesest abielust. Et tütar riigist välja viia, peavad nad saama tütre lihaselt isalt kirjaliku, notariaalse loa. Alles siis, kui need paberid käes, saavad nad hakkama taotlema Iisraeli sõidu luba.

Ukrainas ja Venemaal ei ole digiajastu

t nagu meil, inimestel tuleb ametiasutustesse füüsiliselt kohale minna ja oodata dokumentide kättesaamist mitu kuud. Organisatsioon Esra on öelnud, et ühe juudi dokumentidega seotud asjaajamiseks võib kuluda kuus kuud kuni aasta. Ka vastuse ootamise aja jooksul peavad nad ju kusagil elama ja midagi sööma. Selliseid juute satub Ukrainas minu teele tihti. Kõiki me aidata ei suuda, aga mõnesid ikka. Jumal viib oma rahva koju, meil on võimalus nende teed sillutada, neid aidata ja õnnistada.

Palun palvetage Rosenbergide pere eest: õige inimese mõjuvõimas palve teeb palju väge kättesaadavaks.